Keynes, John Maynard (1883-1946) Britský ekonom. Keynes vycházel z cambridgeské školy - Sidgwicka, Marshalla a G. E. Mooraa způsobil revoluci v ekonomii svou Obecnou teorií zaměstnanosti, úroku a peněz (General Theory of Employment, Interest and Money, 1936), kterou pojal jako ospravedlnění deficitních výdajů, jež měly být nástrojem k stimulaci zaměstnanosti. V roce 1919 se zasazovalo velkorysý mír s Německem. Byl spoluzakladatelem Mezinárodního měnového fondu (1944).
Keynes věřil, že chudoba a "ekonomický boj mezi třídami a národy" (jenž by mohl zapříčinit válku) jsou překonatelné reorganizací společnosti. Zastával názor, že kapitalismus zaručuje osobní svobodu a efektivitu decentralizovaným rozhodováním a obracením se k vlastním zájmÍ!m jednotlivců, a odmítal "státní socialismus". Ovšem "ekonomická anarchie" kapitalismu laissez-faire nezaručuje plnou zaměstnanost či dostatečnou rovnost příjmů a bohatství. Naplnění těchto cílÍ! si vyžaduje kolektivní jednání.
Technikou poskytující "sociální spravedlnost a sociální stabilitu" bylo podle něj rozšíření funkcí vlády (zvláště prostřednictvím poloautonomních agentur) a větší vládní kontrola úspor a investic (prostřednictvím nízké úrokové míry a programÚ veřejných prací). To by zabezpečilo modifikovaný kapitalismus, v němž, jak Keynes doufal, by "peněžní motivace" ztratila na důležitosti.
Zatímco ekonomové diskutují o významu Keynesových děl, "keynesiánská" hospodářská politika je dnes široce kritizována, protože zpl1sobuje inflaci a rozbujelost vládního aparátu. Jiní však její význam spojují s poválečným ekonomickým růstem a vysokou zaměstnaností (přinejmenším do sedmdesátých let). DJM

odkazy
Keynes, 1.M.: The Collected WritinKs (!( John Maynard Keyne~'. zejména sv. II, VII a IX. Londýn: Macmillan; Cambridge: Cambridge University Press.1971-.
literatura
Robinson, E.A.G.: lohn Maynard Keynes. Economic ]ou/'na/ 57 (1947) 1-68.